Головна сторінкаІма Сумак, принцеса інків. Що чути в її голосі?

efc577a8bb70 Іма Сумак, принцеса інків. Що чути в її голосі?
Остання принцеса інків, нащадок останнього імператора инкского — легенда це чи ні, ніхто досі не знає. Але справжнє її ім'я було Зоїла Аугуста Імператріс Каваррі дель Кастільо — простеньке іспанське ім'я, в якому «Імператріс» серед інших імен все ж впадає в очі. А дівоче прізвище її матері була Атауальпа, і тут вже без варіантів: саме так звали ватажка інків, страченого іспанцями.
Що стосується самого Атауальпою, то історія його правління досить складна, однак у всій іспаномовної літератури він так і називається — останній правитель зниклої цивілізації інків, останній інкських імператор. А Іма Сумак, відповідно, пра-пра-пра ... внучка останнього Великого Інки. І уряд Перу ще в 1946 році формально підтримала її у праві бути инкской принцесою.
28 липня — День незалежності в Перу, в 1821 році держава заявило про свою незалежність від Іспанії. Хочеться детальніше розповісти про дивовижну жінку, кавалера ордена перуанського і можливе нащадку останнього Великого Інки — ІМЕ Сумак. Вона гастролювала і в СРСР і навіть озвучувала радянський фільм.
...Дівчинкою Зоїла Аугуста Імператріс Каваррі дель Кастільо забиралася далеко в гори, в загадкові й такі привабливі для нас Анди, і там співала скелях. Співала всі відомі їй стародавні народні перуанські пісні. Тоді ж вона навчилася наслідувати птахам. І як наслідувати! Навряд чи самі птахи іноді могли відрізнити.
Вона не знала нот (кажуть, так ніколи і не вивчила), проте стала знаменитою співачкою і голлівудською актрисою. Однією з небагатьох, що відвідали СРСР, і однією з дуже небагатьох, кому за особистою вказівкою М. Хрущова виплачували гонорари у валюті. Правда, не минуло й півроку перебування в СРСР, як вибухнув скандал. Не сподобалися співачці таргани в готельному номері, ну що поробиш! Вона взагалі була норовлива — наприклад, сперечалася з фахівцями, як зараз кажуть, по іміджу, відмовляючись носити пропоновану одяг. А тут — і зовсім таргани. Розсердилася інкська принцеса, мала таке право ...
У 1962 році на екрани вийшов перший радянський фантастичний фільм «Планета бур». Цей фільм мав величезне значення — в тому числі і для американського кінематографа (його в Америці перемонтував і пустили під іншою назвою). У фільмі, природно, звучить музика. Так ось це не синтезатор, його тоді ще не було. Це голос Зоїл Аугусто Імператріс Каваррі дель Кастільо, вже давно перейменували себе в Иму Сумак. Не випадково її голос іноді називають «нелюдським» — адже слухаєш, і вухам своїм не віриш.
Головною загадкою Іми Сумак до цих пір є її незвичайний голос — в 5 октав! Це майже всі клавіші фортепіано. М'яко кажучи, унікальний, просто неправдоподібний голос. Від низького чоловічого баритона до такого жіночому сопрано, який жодної голос взяти не може. До того ж, багато хто відзначає якусь гранично дивну особливість співати відразу двома голосами.
Зоїла Аугуста Імператріс Каваррі дель Кастільо або Іма Сумак народилася 13 вересня 1922 року в селі Іпочан, в перуанських Андах. Насправді — і в тому, що стосується дати, і в тому, що стосується місця народження — існують розбіжності.
Дитинство провела в горах, більше всього на світі любила співати. Звичайно ж, такий голос помітили одразу — і Іма Сумак вже виступає за аргентинським радіо, їздить в турне по інших країнах Латинської Америки. Виходить заміж за музиканта Мозеса Віванко (Віванчо, Віванцо — скрізь пишуть по-різному) — це був перший раз, коли вона за нього вийшла заміж, згодом ще раз виходила за нього ж.
У 1946 році пара поселяється в Нью-Йорку. Іма Сумак вже більш ніж популярна, до того ж Голлівуд не міг залишити без уваги такий екстраординарний талант — і вона знімається у фільмах «Секрети інків» і «Омар Хайям». Деякі пісні стають відомі і у нас, наприклад, «Незаймана для Бога Сонця». У СРСР, правда, перевели більш цнотливо — «Гімн Сонцю». Співала вона, звичайно ж, і знамениту на весь світ пісню «Політ кондора», яку всі напевно знають. Ця пісня, до речі, є культурною спадщиною і національним надбанням Перу.
Саму Иму називають «восьмим чудом світу». Причому сама співачка вважала за краще співати на рідних їй мовами — іспанською та мовою кечуа (мова південноамериканських індіанців, на якому говорили і інки). Іма Сумак мовою кечуа — «як красиво» або «гарна квітка». Стиль, в якому вона воліла працювати — спочатку мамбо, останні її альбоми вже відносять до стилю лаунж.
Співачка гастролювала по Європі, скрізь з незмінним успіхом. Записала та альбоми, які розійшлися великими тиражами без всякої реклами.
Іма Сумак прожила велике життя — 86 років, померла 1 листопада 2008 року. Похована в Голлівуді, на кладовищі «Hollywood Forever». Багато її пісні і зараз затребувані — наприклад, одна прозвучала у фільмі «Великий Лебовські». У Німеччині про ІМЕ Сумак знятий повнометражний фільм.
Важко судити, чи була Іма Сумак принцесою — нащадком Останнього Інки (але нагадаю, що уряд Перу її визнало в цій якості). Але те, що вона була королевою вокалу — це усвідомлюється усіма. Голос не просто незвичайний, в ньому чути відлуння маловідомої і майже минулої культури, давньої та загадковою. Але ця культура потихеньку встає в свій повний зріст. У латиноамериканської музики (літератури і живопису) — велике майбутнє. Точніше, це майбутнє вже давно настав.

Немає коментарів:

Дописати коментар